Rury preizolowane – do czego służą i jakie mają zadanie?

W ciepłownictwie istnieje wiele produktów, bez których instalacja nie mogłaby zaistnieć. Takimi produktami są między innymi rura posiadająca fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwę izolacji cieplnej, czyli rura preizolowana. Jej zastosowanie jest bardzo ważne w ciepłownictwie, a zwłaszcza do budowania sieci ciepłowniczych. Czym są rury preizolowane, oraz jakie niosą ze sobą zalety? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Z czego zbudowana jest rura preizolowana?

Wywód na temat rur preizolowanych, należy zacząć od tego, że są to rury złożone z kilku warstw. Ich podstawę stanowi rura przesyłowa, której główną funkcją jest transport. Kolejną warstwą jest rura, która osłania rurę przesyłową. Druga warstwa nazywana jest rurą osłonową, ponieważ oddziela rurę przesyłową od izolacji. Całość pokryta jest izolacją, natomiast grubość i rodzaj izolacji zależy w dużej mierze od przeznaczenia rury. Rury preizolowane posiadają warstwę izolacyjną, dzięki której można zastosować je w skrajnych temperaturach. Aby rura była dodatkowo zabezpieczona przed zewnętrznymi czynnikami jest pokryta zewnętrzną warstwą ochronną. Dziś by dodatkowo ją zabezpieczyć stosuje się piankę poliuretanową. Rury preizolowane mogą mieć oczywiście różną długość, a te, które możemy nabyć w hurtowni hydraulicznej Proterm, znajdziemy w kategorii PREIZOLACJA. Znajdziemy tam wówczas rury preizolowane 12m i rury preizolowane 6m.

Jakie są zalety rur preizolowanych?

Aby system ciepłowniczy mógł pracować efektownie musi być wyposażony w odpowiednio zaizolowane rury instalacyjne. Dziś właściwie zawsze używa się rur preizolowanych do budowy instalacji ciepłowniczych. Dzięki temu nie tracimy zbyt dużo ciepła, a instalacja nie ulega zbyt często awariom. Znane są zalety rur preizolowanych:

  • oszczędność energii,
  • poprawa komfortu użytkowania,
  • dłuższa żywotność rur,
  • rury są łatwe w montażu,
  • możliwość montowania w różnych typach instalacji grzewczych.

Gdzie stosuje się rury preizolowane?

Rury preizolowane są przeznaczone do izolowania cieplnego lub akustycznego rur w instalacjach grzewczych, wentylacyjnych lub wodno-kanalizacyjnych. Mogą być również stosowane w innych systemach instalacyjnych, w których konieczne jest zachowanie odpowiedniej temperatury lub poziomu hałasu. Izolacja ta zapobiega utracie ciepła lub dźwięku przez rury, co pozwala na oszczędność energii i poprawę komfortu użytkowania. Rur preizolowanych używa się głównie do budowy sieci ciepłowniczych, oraz instalacji chłodniczych. Przeznaczone są zarówno do budowy sieci w domkach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach budowlanych. Dzięki temu,  że rury są zaizolowane, zmniejsza się ryzyko utraty ciepła, które rury przesyłają. Dodatkowo, warstwa izolacji stanowi również ochronę akustyczną, czyli zmniejsza hałas, który może wystąpić podczas przesyłania ciepłego powietrza czy też cieczy pod sporym ciśnieniem.

2 thoughts on “Rury preizolowane – do czego służą i jakie mają zadanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczDniae *

14 + dwa =