Czym dogrzać chłodne mieszkanie lub dom? Kominki elektryczne z funkcją grzania?

Kominki elektryczne w domach i mieszkaniach najczęściej spełniają funkcję ozdobną. Ulokowane są w salonach, gdzie tworzą przyjemny i ciepły kącik dla odpoczywających domowników. Kominki jednak to nie tylko ciekawa aranżacja, ale również alternatywa dla ogrzewania węglowego, gazowego czy olejowego, jak i możliwość dogrzania pomieszczeń w chłodne dni.

Kominki elektryczne – zamiennik kominków standardowych

Kominek standardowy musi spełniać pewne wymogi, konieczne jest posiadanie pozytywnej zgody kominiarza oraz podłączenie go do komina. Posadzka przed kominkiem powinna być zrobiona z materiału niepalnego, a najlepiej by zapobiec wypadaniu rozżarzonych polan, przed kominkiem ustawić żaroodporny parawan.

Nie zawsze jednak warunki da się spełnić, szczególnie dotyczące konieczności podłączenia do komina. Dobrym zamiennikiem będzie wtedy kominek elektryczny, w którym wszak polana się nie spalają, ale jest łudzący efekt wizualny naśladujący ogień.

Czy kominki elektryczne mają funkcję grzania?

Kominki elektryczne mogą być znakomitym rozwiązaniem, kiedy szuka się źródła ciepła, by dogrzać zimne mieszkanie lub dom. Wystarczy, kupując wybrać kominek elektryczny z funkcją grzania.

Część kominków elektrycznych wyposażonych zostało w grzałkę pobierającą prąd. To właśnie dzięki temu oprócz funkcji dekoracyjnej mogą być dodatkowym źródłem ogrzewania. Niektóre z kominków mają także wbudowany termostat, dzięki któremu jest możliwość ustawienia wymaganej temperatury.

Dodatkowe koszty za energię elektryczną

Korzystanie z kominka elektrycznego wiąże się z dodatkowymi kosztami za energię elektryczną. Kominki elektryczne z funkcją grzewczą pobierają od 750 W do 2000 W. Wiele z kominków dostępnych na rynku, można otrzymać w wersji energooszczędnej.

Zalety kominków elektrycznych

Kominki elektryczne mają wiele zalet, a wśród nich warto wymienić:

  • sterowanie za pomocą pilota;
  • łatwy montaż – aby podłączyć kominek elektryczny, wystarczy go podpiąć do kontaktu;
  • bezpieczeństwo jest bardzo często wymienianą zaletą – nie emitują szkodliwych substancji, nie pojawiają się iskry, które mogłyby doprowadzić do pożaru;
  • nie trzeba sprzątać sadzy, popiołu, a jego czyszczenie ogranicza się do przetarcia z kurzu;
  • nie ma potrzeby kupowania drewna ani organizowania dla drewna szopki, czy innego miejsca przechowywania.

Kominki elektryczne są bardzo proste w obsłudze, zapewniają komfort, a pomieszczenie dzięki nim staje się ekskluzywne, jak i są użyteczne w chwilach, kiedy potrzebne jest dodatkowe źródło ogrzewania. Jedyną ich wadą jest to, że nie zapewniają żywego ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczDniae *

dwa + dziewiętnaście =