Psi fitness coraz bardziej popularny w Polsce. Czy to dobra aktywność dla psa?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem życia, psi fitness staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Czy jednak jest to dobra aktywność dla psa? W poniższym artykule przybliżymy korzyści jakie oferuje czworonogom ten sport.

Co to jest psi fitness?
Psi fitness to rodzaj zajęć sportowych, mających na celu poprawę kondycji fizycznej czworonogów. Prowadzone są pod okiem doświadczonego trenera w specjalnych do tego przeznaczonych klubach. Podczas zajęć psy wykonują ćwiczenia przy użyciu specjalnie przystosowanych akcesoriów sportowych takich jak: podesty, stoły, piłki, jeżyki, kostki, itp. Ćwiczenia odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu po 30 minut dziennie. Świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności wzmocnienia mięśni u psa, jako forma rehabilitacji po zabiegach czy wypadkach, czy też w przypadku różnych schorzeń, na które cierpią zwierzęta, jak choćby dysplazja. Ten rodzaj aktywności sportowej często wybierany jest przez opiekunów dla psów, które biorą udział w wystawach lub zawodach różnych psich dyscyplin.
Jakie korzyści daje psu ten rodzaj aktywności?
Psi fitness to nie tylko świetny sposób na utrzymanie psa w dobrej formie fizycznej, ale także na zapewnienie mu aktywności umysłowej i emocjonalnej. Regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do poprawy wytrzymałości, siły mięśniowej i gibkości u psa. Dla dobrostanu zwierzęcia oprócz właściwych warunków bytowych, odpowiedniego odżywienia i nawodnienia oraz opieki weterynaryjnej niezbędny jest ruch, a jeśli dodatkowo może rozwijać swoją inteligencję poprzez stymulację mózgu, wykonując ćwiczenia, które pobudzają jego myślenie, to z całą odpowiedzialnością można rzec, że psi fitness oferuje same korzyści. Biorąc pod uwagę, że jest to także forma rehabilitacji, zawsze należy stosować się do zaleceń trenera/fizjoterapeuty, aby ćwiczenia odniosły oczekiwany skutek. Jeśli są dobrze dobrane i prawidłowo wykonywane wzmacniają całe ciało psa, korygując jednocześnie występujące kontuzje czy schorzenia. Dla psów sportowców ten rodzaj aktywności rozwija ich świadomość ruchową, dzięki czemu pies może w pełni kontrolować swoje ciało, świadomie poruszając się podczas zawodów sportowych pokonując przeszkody. Dodatkowo, psi fitness może być skutecznym narzędziem w kontrolowaniu nadwagi oraz poprawianiu zdrowia serca i układu oddechowego u czworonoga. Ponadto, aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu, lęku i nadmiaru energii, co przekłada się na lepsze samopoczucie psa i jego zachowanie. Jeśli Twój pupil podczas ćwiczeń uwolni całą nagromadzoną w sobie energię, z pewnością wpłynie to na jego nastrój, a jeżeli jego samopoczucie będzie lepsze, nie będzie groziła mu depresja.
Czy każdy pies może uprawiać psi fitness?
Psi fitness, podobnie jak fitness dla ludzi, powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego psa, w zależności od rasy, wieku, stanu zdrowia czy kondycji fizycznej. W przypadku psów z różnymi schorzeniami lub otyłością, konsultacja z weterynarzem przed rozpoczęciem programu fitnessowego jest kluczowa, aby nie przeforsować czworonoga, a w konsekwencji by nie doszło do pogorszenia jego stanu zdrowia.
Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń
Zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas ćwiczeń to podstawa, a więc zajęcia powinny odbywać się w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu i pod okiem doświadczonego trenera. Przed rozpoczęciem każdego treningu koniecznie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, a po zakończeniu chłodzenie i wyciszanie psa.
Bardzo ważne jest nawodnienie psiego organizmu. Zwierzę powinno mieć zawsze zapewniony dostęp do świeżej wody przed zajęciami, w ich trakcie jak również kiedy skończy ćwiczyć. Doskonałym rozwiązaniem jest podanie psu napojów Aqualapka, które, dzięki zawartości witamin, minerałów i innych naturalnych składników nie tylko nawadnia zwierzę, ale również zapewnią mu odżywienie i wzmocnienie organizmu. Dla psów aktywnych szczególnie polecany jest napój energetyczny Aqualapka, który można nabyć w sklepie internetowych producenta.
Psi fitness może być doskonałą formą aktywności dla psów, zapewniającą im nie tylko ruch, ale także zabawę i stymulację umysłową. Jednak, jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, najważniejsze jest bezpieczeństwo i dostosowanie treningów do indywidualnych potrzeb psa. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że psi fitness będzie odpowiedni dla czworonoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczDniae *

osiemnaście + osiemnaście =