Jak dobrać kształt, średnicę i materiał rynny?

Każda rynna, aby spełniała swoją funkcję, czyli niezawodnie odwadniała powierzchnię dachową, powinna być odpowiednio dobrana. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku wielkość i średnica rynien oraz ilość rur spadowych. Elementem, na który również trzeba zwrócić uwagę, jest kształt rynny. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego materiału, z którego jest wykonana. Aby wybrać odpowiednie parametry systemu rynnowego, w pierwszej kolejności musimy znać wielkość dachu.

Jak dobrać kształt rynny? 

Wybierając kształt rynny, powinniśmy wiedzieć, że wpływa on zarówno na wygląd dachu, przepustowość systemu rynnowego, jak i usuwanie zanieczyszczeń z rynien, takich jak np. liście, czy gałęzie. Producenci oferują nam w tym zakresie rynny:

  • Półokrągłe – są to rynny uniwersalne, które sprawdzą się przy każdego rodzaju dachu. Dodatkowo są odporne na różnego rodzaju obciążenia, np. lód, czy śnieg. 
  • Kwadratowe, prostokątne,

trapezowe – sprawdzą się w nowoczesnych i prostych pokryciach dachowych.

  • Bezokapowe – wykorzystywane w budynkach bez tradycyjne okapu. Montuje się je bezpośrednio na ocieplenie budynku, dzięki czemu są niemal niewidoczne. 

Niezależnie od tego, jaki kształt rynny wybierzemy, warto pamiętać, aby odpowiednio dobrać wszystkie elementy. Przed zakupem najlepiej skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam i wskaże idealne rozwiązanie dla naszego dachu. Ponadto poinformuje nas o ilości niezbędnych złączek, haków, kolanek, czy innych elementów potrzebnych do montażu systemu rynnowego. 

Jak zmierzyć rozmiar rynny?

Odpowiednie dobranie rynny do powierzchni dachu jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też, aby dobrze dopasować wielkość i średnicę rynny oraz rur spustowych należy użyć wzoru EDP, który określa efektywną powierzchnię dachu:

EDP = (W+H/2) x L

Oznaczenia w powyższym wzorze oznaczają:

W – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy

H – wysokość dachu 

L – długość połaci dachowej w kalenicy 

Powyższy wynik należy porównać z danymi zawartymi w katalogach producentów. Informacje w nich podane przez producenta wskażą jaką wielkość powierzchni dachu taki system rynnowy może odwodnić, a także dobierzemy w ten sposób odpowiednią ilość i wielkość rynien i rur spustowych, oraz znajdziemy wskazówki, w jaki sposób je rozlokować. 

Materiał rynny, który wybrać?

Wiedząc już jaki kształt i średnicę rynny wybrać, kolejnym krokiem jest wybór materiału, z którego system rynnowy ma zostać wykonany. Na rynku możemy spotkać się z następującymi rynnami:

  • Ocynkowana blacha stalową
  • Blacha stalowa powlekana lub lakierowana
  • Blacha tytanowo-cynkowa
  • Blacha miedziana i aluminiowa
  • PCV

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-80

Najpopularniejszym modelem rynien są te wykonane z PCV oraz rynny stalowe. Dostępne są w dużej gamie kolorów, więc łatwo dobrać coś pod kolor naszego dachu lub elewacji. Wyróżnia je odporność na promieniowanie UV i mechaniczne uszkodzenia. Ponadto są wytrzymałe i trwałe. Dzięki materiałowi, z którego są wykonane, nie ulegają korozji i różnego rodzaju odbarwieniom. Zarówno rynny z PCV, jak i rynny stalowe są łatwe w montażu. Jeśli chodzi o rynny tytanowo-cynkowe są bardzo wytrzymałe, odporne na korozję, a także nie potrzebują żadnych prac konserwacyjnych. Montaż tego typu rynien odbywa się poprzez lutowanie lub klejenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczDniae *

12 − sześć =