Wilgoć w domu to problem, który powoli, ale nieustannie postępuje, prowadząc do osłabienia struktury budynku, niszczenia okryć ściennych, rozwoju grzybów i pleśn ioraz trudności w ogrzaniu pomieszczeń.
Pierwszą linią obrony przed wilgocią atakującą mury jest odpowiednia izolacja fundamentów. Dowiedz się, jak skutecznie i trwale zabezpieczyć dom przed wilgocią.
Dlaczego izolacja fundamentów domu jest tak ważna?
Fundamenty są podstawą Twojego domu. Przenoszą obciążenia budynku na podłoże gruntowe oraz zapewniają jego równomierne osiadanie. Każdego dnia fundamenty narażone są na działanie wód gruntowych i opadowych. Oczywiście woda może im zaszkodzić tylko wtedy, gdy na etapie budowy domu nie zadbano o odpowiednią hydroizolację albo obecna izolacja przeciwwilgociowa uległa uszkodzeniu lub zużyciu.
Zawilgocenie fundamentów może prowadzić do stopniowego:
- obniżania wytrzymałości mechanicznej budynku,
- pogarszania jego parametrów termoizolacyjnych,
- rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych,
- powstawania nieestetycznych plam i wykwitów na ścianach,
- obniżania jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych,
- wzrostu rachunków za ogrzewanie – w wilgotnych wnętrzach trudno o osiągnięcie komfortu cieplnego.
Wraz z biegiem lat domownicy coraz wyraźniej widzą i odczuwają (także finansowo) skutki zawilgoconych fundamentów. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Rodzaje izolacji fundamentów – pionowa i pozioma, przeciwwilgociowa i przeciwwodna
Wyróżniamy dwa główne rodzaje izolacji fundamentów: pionową i poziomą.
Izolacja pionowa chroni ściany fundamentowe i piwniczne przed atakiem nagromadzonych wód opadowych i gruntowych. Wykonuje się ją na całej powierzchni ścian. W zależności od warunków gruntowo-wodnych, stosuje się izolację przeciwwilgociową (w przypadku gruntów przepuszczalnych) albo izolację przeciwwodną (w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych lub wysokiego poziomu wód gruntowych). Izolacja pionowa powinna współdziałać z izolacją poziomą.
Izolacja pozioma zabezpiecza płytę lub ławy fundamentowe przed podsiąkiem kapilarnym, tj. przed przenikaniem wody z gruntu przez mury od dołu ku górze. Podciąganie kapilarne to najczęstsza przyczyna zawilgocenia ścian. Izolacja pozioma „odcina” fundamenty od konstrukcji budynku, co zapewnia ochronę wewnętrznym i obwodowym ścianom nośnym.
Dopełnieniem hydroizolacji fundamentów jest izolacja cieplna, ale to już zagadnienie na osobny artykuł.
Jak wybrać odpowiednią metodę izolacji fundamentów?
Wykonanie izolacji fundamentów to zadanie, które najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Obecnie dostępne są różne, nowoczesne metody zabezpieczania fundamentów przed wodą, wilgocią i ucieczką ciepła. Każda bazuje na innych materiałach i wykazuje najwyższą skuteczność w ściśle określonych warunkach. Firma, która odpowiada za budowę Twojego domu, z pewnością doradzi Ci w tym temacie.
Gdy Twój dom już stoi (być może od wielu dekad), w większości przypadków właściwą hydroizolację fundamentów udaje się skutecznie odtworzyć. Popularną metodą osuszania fundamentów z jednoczesnym odtworzeniem izolacji przeciwwilgociowej jest Iniekcja Krystaliczna®. To polska, opatentowana technologia, przetestowana na wielu zawilgoconych obiektach.
Jak przebiega osuszanie fundamentów metodą Iniekcji Krystalicznej®?
Iniekcja Krystaliczna® polega na wprowadzeniu w mur przez wywiercone otwory specjalnego preparatu iniekcyjnego z aktywatorem krzemianowym. W dużym uproszczeniu, iniekt wnika w strukturę materiału budowlanego i uszczelnia kapilary, które odpowiadają za podciąganie wody ku górze. Gromadzona (nawet latami) wilgoć zostaje wypchnięta, w murze powstaje bariera hydroizolacyjna, a jego struktura ulega wzmocnieniu.
Główne zalety Iniekcji Krystalicznej®
- Skuteczność i trwałość – wytworzona zostaje niezawodna bariera hydroizolacyjna o bezterminowej trwałości.
- Szybkość i nieinwazyjność – metoda ta nie wymaga wcześniejszego osuszania, odsalania ani odkopywania fundamentów.
- Ekologiczność i bezpieczeństwo – preparaty dedykowane technologii są nietoksyczne, przyjazne dla środowiska i człowieka.
Izolacja fundamentów to kluczowy element ochrony domu przed wilgocią i stratami ciepła. Jeśli na etapie budowy nie zadbano o właściwe zabezpieczenie podstawy budynku, hydroizolację w każdym przypadku można i trzeba odtworzyć.